Wednesday, May 19

"Natural" Artists


Inspired by this article from NYTimes "Of Compost, Molecules and Insects, Art Is Born" ...

NYTimes'daki bu yazisindan "Of Compost, Molecules and Insects, Art Is Born" etkilenerek ...
Fabian Pena
"The impossibility of storage for the soul",
cockroach wings on translucent paper in light box;
12x12, 2007
Bernice Steinbaum Gallery
A bugs death-
Miami New TimesFabian Pena
"Ruhun korunmasinin imkansizligi"
ışık kutusu içinde yarı saydam kağıt üzerine hamamböceği kanatları;
12x12, 2007

Bernice Steinbaum Gallery

A bugs death-Miami New Times

“Cockroaches are a witness to our daily lives,” Mr. Peña said. He also likes his medium pragmatically. “It’s a material that I can easily find,” he said, “and it’s cheaper than buying paint.”
- NYTimes


"Hahamböcekleri bizlerin günlük hayatlarının şahitleridir" dedi Mr. Peña. Kullandığı aracı malzemeyi pragmatik olarak beğeniyor. "Çok kolayca bulduğum bir malzeme" dedi "ve boya almaktan daha ucuz".
-NYTimesLaura Splan
"
Reflexive #2 & #3", 2004
blood taken from artist's fingertips,
blood on watercolor paper,
40"H x 40"W


Laura Splan
"Refleksif #2 & #3", 2004
sanatçının parmak uçlarından aldığı kan,
suluboya kağıdına kan,
40"H x 40"W

"The drawings reference neuroanatomical forms sometimes directly, sometimes loosely. I was drawn to these images as a formal exploration of the elements of our body that tell us we sense pain or pleasure. We respond to these sensations in a way that we often have no control over. Bleeding itself is an involuntary response to the penetration of the skin. The images of neurons and other brain structures evoke the complex psychological and physiological responses our body has to outside forces. The forms of the brain structures act as visual metaphors for the extreme complexity and delicate fragility of the human body."
- Laura Splan

"Çizimler bazen direk bazen daha hafif olarak neuroanatomikal formlara atıfta bulunuyorlar. Bu görüntülere vücudmuzun bize acı ya da zevk alırken söylediği elementlerin formal keşfinde sürüklendim. Bu hislere cevabımız çoğunlukla üzerinde kontrolümuz olamayan şekillerde ortaya çikiyor. Kendini kanatmak cildin içine girilmesine isteksizce verdiği bir cevap. Nöronlarin görüntüleri ve diğer beyin yapıları bedenimizin diş etkenlere karşi hissettiği karmaşık piskolojik ve fizyolojik cevapları olarak naklediyorlar. Beyinin yapısının formları insan vücudunun olağanüstü kompleks ve nazik kırılganlığının görsel metaforları olarak hareket ediyorlar."
- Laura Splan


Levi van Veluw
"Landscapes", 2008
artist's own flesh, moss, grasses, leaves and florets
120x100cm & 60x50cm

Levi van Veluw
"Peyzajlar", 2008
sanatçının kendi teni, yosun, çim,yaprak, çiçekçikler
120x100cm & 60x50cm

 


 

Amateur entomologist (zoologist who focuses specifically on the study of insects.),
Jennifer Angus,
"Small World: Secrets of a Collector"
wax

Amator entomolojist (bocek bilimi ile ugrasan zoolojist),
Jennifer Angus,
"Küçük Dünya: Koleksiyonerin Sırları"
balmumu

“I wanted to create a pattern that suggests a domestic space,” she said, “but of course the one thing people don’t want in their house is insects.”
- NYTimes

“Evcimen bir alanı anımsatan şekiller düzeni yaratmak istedim" dedi, "ancak insanların evlerinde istemediği tek şey tabikide böcekler."
- NYTimes
Keith W. Bentley

"Cauda Equina" 1995-2007
Approx. 1.4 million hand-knotted horse hairs, fabric, taxidermy mannequin, resin


Cauda Equina
"Isimsiz" 1995-2007
Yaklaşık 1,4 milyon elle örülmüş at kılı, kumaş, tahnitçi mankeni, rezene

“Funeral etiquette from the latter half of the Victorian era dictated that widows wear black veils for a mourning period of eighteen months. I have adapted this tradition for Cauda Equina, which translates as ‘horse tail’ but is also the name given to the lower part of he spinal column in most vertebrates.”
— Keith W. Bentley
"Victorian zamaninin ikinci yarisi, dul kadinlarin yas tuttuklari onsekiz ay boyunca taktiklari basortusunu bir cenaze etiketi olarak dikte etti. Bu gelenegi Cauda Equina icin uyarladim. Cauda Equina'nin cevirisi "at kuyrugu" anlamina gelen ama ayni zamanda cogu omurgalinin omuriligin al kismina verilen bir isim.
— Keith W. Bentley
via Art That was Once Alive
No comments: